Mekanik Yangın Tesisatı

İçerik en kı

Yangın meydana geldiğinde itfaiye gelene kadar ilk müdahaleyi yapan, ufak yangınları söndüren yada itfaiye ulaştığında da ona destek olan sistemlerdir. Yangınlara meydana gelebilecek can ve mal kaybını ortadan kaldırmanın en etkili yolu yangın çıkarabilecek etmenleri kontrol altına almak ve yangına müdahale edebilecek sistemler kurmaktır. Yangın önlemlerine harcadığınız para yangının vereceği maddi zararlardan çok daha azdır. Binaların yanmaz yapıda üretilemeyeceğinden en iyi yöntem yangın tesisatı kurulumudur.

 

Mekanik yangın tesisatında dikkat edilmesi gereken ciddi hususlar vardır. Özgür doğalgaz ve mühendislik olarak sizlere bu konuda en güvenli hizmeti sunmaya özen gösteriyoruz.

 

Dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi yangın tesisatının su tesisatından ayrı olarak kurulmasıdır. Yangın tesisatı çelik borular yardımı ile kurulmalı ve bu borular mümkün olduğunca kısa olmalıdır.

 

Yangın depoları kolay ulaşılabilecek yerlere kurulmalıdır ve elektrik sistemlerinden oldukça uzağa kurulmalıdır. Deponun altında yangın tesisatını ayıran ve her zaman açık kalması gereken bir vana sistemi olmalıdır. Tesisatın üstünde bulunması gereken havalık borulardan havanın boşaltılmasını sağlamaktadır, bu sayede boruların paslanmasının da önüne geçilmiş olur. Borular kesinlikle basınca dayanıklı olmalıdır. Borular tavana yada duvara tutturulmalıdır, kesinlikle kendi ağırlıklarını taşımamalıdır. Boruların içerisinde tıkanıklığa sebep verebilecek inşaat kalıntılarının olmadığına dikkat edilmelidir.

 

Binalar yangın yönetmeliğine göre tehlike sınıflarına ayrılmıştır. Kurulacak mekanşk yangın tesisatı tehlike sınıfına uygun olarak yapılmalıdır.

 

1-) Düşük Tehlike Sınıfı: Ev, işyeri, kamu binaları, hastaneler, okullar, vs

 

2-) Orta Tehlike Sınıfı: Tekstil fabrikaları, fırınlar, vs

 

3-) Yüksek Tehlike Sınıfı: Yanıcı, patlayıcı madde üretimi yapan fabrikalar, binalar, vs

 

Mekanik yangın tesisatları birçok değişken göz önünde bulundurularak kurulmalıdır. Özgür doğalgaz olarak binanızın tehlike sınıfını belirleyerek en uygun sistemi kuruyoruz. Tam güvenlikli yangın sistemleri için bizleri arayarak daha fazla bilgi alabilir yada ücretsiz keşif formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

 

sa sürede eklenecektir.

Görseller